Πώς να φτιάξετε ένα σπίτι-πλαίσιο: μια εμπειρία αυτο-κατασκευής. Μέρος 1

Το περιεχόμενο του άρθρου

Με αυτό το άρθρο ανοίγουμε μια νέα κατηγορία για τον ιστότοπό μας “Προσωπική εμπειρία”, όπου οι αναγνώστες θα μοιραστούν ιστορίες για τα επιτυχημένα κατασκευαστικά τους έργα, τις ολοκληρωμένες ανακαινίσεις και άλλα ολοκληρωμένα έργα. Σήμερα ο τακτικός μας συγγραφέας Yevgeny Dubinin θα ξεκινήσει μια ιστορία για την εμπειρία του από την αυτο-κατασκευή ενός πλαισίου – από την ανάπτυξη του έργου έως την υλοποίησή του.

Εάν έχετε ενδιαφέρουσες και χρήσιμες ιστορίες που θέλετε να μοιραστείτε με τους αναγνώστες μας, η προσφορά μας μπορεί να σας ενδιαφέρει.

Πώς να χτίσετε ένα σπίτι. Εμπειρία αυτο-κατασκευής

Πριν από πέντε χρόνια, με προϋπολογισμό 600.000 ρούβλια. και ένας βοηθός, έχτισα ένα διώροφο σπίτι με σοφίτα έκτασης 100 μ2 για μόνιμη διαμονή. Τώρα, λαμβάνοντας υπόψη όλα τα λάθη που έγιναν κατά την κατασκευή, θα σας πω πώς να φτιάξετε ένα σπίτι μόνοι μου, έχοντας μόνο 700.000 ρούβλια.

Γιατί ακριβώς “σκελετός”?

Πριν από λίγο καιρό είχα ένα όνειρο για το σπίτι μου στη γη μου. Δεν υπήρχε γη ή χρήματα εκείνη την εποχή, μόνο μια μεγάλη επιθυμία. Η επιθυμία, όπως γνωρίζετε, δημιουργεί ευκαιρίες και τώρα είμαι ο ιδιοκτήτης του οικοπέδου μου που δεν απέχει πολύ από την πόλη και το ποσό των χρημάτων είναι περίπου 600.000 ρούβλια. Με κάποια εμπειρία στον κατασκευαστικό τομέα, άρχισα να διερευνούν επιλογές. Σε ένα ορισμένο στάδιο, συναντήθηκαν πληροφορίες σχετικά με σπίτια πλαισίων, δηλαδή, σπίτια συναρμολογημένα από έτοιμα πάνελ SIP – στην πραγματικότητα, σάντουιτς, όπου μεταξύ δύο στρωμάτων προσανατολισμένης πλακέτας σκέλους (OSB) υπάρχει μια αποτελεσματική μόνωση – συνήθως διογκωμένη πολυστερίνη. Όπως αποδείχθηκε, αυτή είναι μια από τις φθηνότερες επιλογές κατασκευής. Είναι αλήθεια, σε αυτήν την περίπτωση, ένα σπίτι με εμβαδόν 100 m2 θα κοστίσει περίπου 1.500.000 ρούβλια. – το ποσό είναι πολύ μεγάλο για μένα. Αυτό συμβαίνει μόνο εάν μια εταιρεία πωλήσεων θα κατασκευάσει ένα τέτοιο σπίτι. Και πόσο θα εξοικονομήσω αν αγοράσω έτοιμα πάνελ SIP και συναρμολογήσω το σπίτι; Όπως αποδείχθηκε, δεν είναι αρκετό. Και τι γίνεται αν, κατανοώντας ποια είναι τα πάνελ SIP, αρνηθείτε να χρησιμοποιήσετε έτοιμα και τα κάνετε ανεξάρτητα, καθώς η κατασκευή εξελίσσεται, ενώ τα μονώνετε όχι με αφρώδες πλαστικό, αλλά με κάτι πιο φιλικό προς το περιβάλλον; Αποδείχθηκε ότι το κόστος αυτής της επιλογής είναι αρκετές φορές μικρότερο! Απομένει μόνο να πείσει τη σύζυγο ότι ένα τέτοιο σπίτι δεν είναι μόνο φθηνό, αλλά πληροί απολύτως τα πάντα, ακόμη και τις πιο αυστηρές προϋποθέσεις για κατοικίες για μόνιμη κατοικία. Με τη γυναίκα μου πέτυχα, αλλά όχι στην πρώτη προσπάθεια. Τώρα, έχοντας ζήσει σε ένα τέτοιο σπίτι για 5 χρόνια, με ευχαριστεί περιοδικά για το γεγονός ότι κάποτε μπόρεσα να την πείσω για την «ορθότητα» αυτού του τύπου κατασκευής. Τώρα θα προσπαθήσω να σας πείσω.

Υπάρχουν 4 χαρακτηριστικά που κάνουν ένα σπίτι όχι μόνο μια κατοικήσιμη δομή, αλλά ένα μέρος όπου θα ζείτε εσείς και η οικογένειά σας και όπου θα έρχονται φίλοι. Ετσι:

1. Το σπίτι πρέπει να είναι ζεστό.Αυτό είναι σωστό, πρόκειται για σπίτια σκελετών, είναι πραγματικά πολύ ζεστά. Έτσι, για παράδειγμα, πριν συνδέσετε το αέριο, για να θερμάνω τον πρώτο όροφο του σπιτιού μου σε παγετούς -25 ° C, χρησιμοποίησα 3 ηλεκτρικές θερμάστρες χωρητικότητας 1,5 kW η καθεμία, σε θερμοκρασία έξω από το παράθυρο -10 ° C – 2 θερμαντήρες, εάν είναι λιγότεροι, τότε γενικά περιοδικά απενεργοποιούσε όλες τις συσκευές θέρμανσης – υπήρχε αρκετή θερμότητα που σχηματίζεται στη διαδικασία της ζωής.

2. Το σπίτι πρέπει να είναι συμπαγές.Μεταξύ όλων των ξύλινων σπιτιών, τα σκελετά είναι δομικά τα πιο ανθεκτικά. Αντιπροσωπεύουν μια σχεδόν μονολιθική δομή. Θεωρητικά, ένα τέτοιο σπίτι μπορεί να αγκιστρωθεί στην οροφή με γερανό, ανυψωμένο και ακόμη και κούνημα, και τίποτα δεν θα συμβεί σε αυτό. Ούτε ένα χαλασμένο ίδρυμα, ούτε φυσικές καταστροφές, τίποτα δεν θα καταστρέψει ένα τέτοιο σπίτι. Η καλύτερη απόδειξη δομικής αντοχής είναι ότι τα σπίτια σκελετών άρχισαν να κατασκευάζονται στην Ιαπωνία πριν από 4.000 χρόνια και εξακολουθούν να χτίζονται σήμερα, καθώς είναι εξαιρετικά για να αντέχουν τυφώνες και σεισμούς, οι οποίοι είναι συνηθισμένοι σε αυτήν την περιοχή..

3. Το σπίτι πρέπει να είναι ανθεκτικό.Εξετάζουμε το προηγούμενο σημείο, προσθέτουμε εδώ τη δυνατότητα επεξεργασίας κάθε ξύλινου στοιχείου που χρησιμοποιείται στην κατασκευή με κατάλληλους εμποτισμούς και θα βρούμε ένα σπίτι στο οποίο εσείς, τα παιδιά σας θα ζήσετε, και θα απομένουν ακόμη εγγόνια. Για να είμαστε δίκαιοι, πρέπει να σημειωθεί ότι το μόνο προβληματικό στοιχείο μπορεί να είναι η μόνωση. Δηλαδή, εάν αγοράσετε έτοιμα πάνελ SIP με διογκωμένο πληρωτικό πολυστυρολίου, τότε μετά από δώδεκα χρόνια θα καταρρεύσει μέσα στο πλαίσιο. Έτσι, στο πάνω μέρος των τοιχωμάτων, σχηματίζονται κενά που δεν έχουν μόνωση. Είναι σαφές ότι αυτό διορθώνεται εύκολα γεμίζοντας τα μέσα από τις οπές διάτρησης με αφρό πολυουρεθάνης, αλλά παρόλα αυτά, η απόχρωση είναι δυσάρεστη. Ως μέρος των άρθρων μου, θα σας πω πώς να μονώσετε ένα πλαίσιο για να αποφύγετε τέτοια προβλήματα..

4. Το σπίτι πρέπει να είναι φιλικό προς το περιβάλλον.Η πιο ολισθηρή ερώτηση. Αν και αντιμετωπίζετε αμερόληπτα οικοδομικά υλικά, τότε, ίσως, μόνο τα σπίτια είναι πιο φιλικά προς το περιβάλλον από τα σκελετά, και μάλιστα είναι κατασκευασμένα από κόκκινο τούβλο (και ακόμη και τότε είναι αμφίβολο – τα πρόσθετα στο υλικό για τούβλα και τσιμέντο κάνουν αυτά τα σπίτια να μην είναι πλέον τόσο φιλικά προς το περιβάλλον, σε σύγκριση, για παράδειγμα, με σπίτια 50 ετών και άνω). Στα σπίτια πλαισίων, τα πιο προβληματικά στοιχεία είναι πίνακες OSB και μόνωση. Ας το δούμε με τη σειρά. Η σύγχρονη παραγωγή πάνελ OSB συνεπάγεται μέγιστη περιβαλλοντική ασφάλεια, δηλαδή το περιεχόμενο των επιβλαβών ουσιών είναι ελάχιστο (σύμφωνα με τους περισσότερους δείκτες, στα πρόθυρα της σύλληψης). Και πάλι, εάν χρησιμοποιείτε έτοιμα πάνελ SIP, τα οποία διαθέτουν πλακέτες OSB τόσο στις εσωτερικές όσο και στις εξωτερικές πλευρές, τότε αυτό μπορεί να κάνει κάποια διαφορά. Θα σας πω πώς να χτίσετε ένα σπίτι στο οποίο τα πάνελ OSB χρησιμοποιούνται μόνο ως εξωτερικό στρώμα. Μπορείτε να μιλήσετε πολύ για τη μόνωση, το κύριο πράγμα είναι να καταλάβετε ότι μπορείτε να μονώσετε με πολυστυρένιο, minelite ή, για παράδειγμα, ecowool. Υπάρχουν πολλές επιλογές. Συνδυάζοντας διαφορετικά υλικά, μπορείτε να επιτύχετε εντελώς διαφορετικά αποτελέσματα, τόσο ως προς τη θερμομόνωση όσο και ως προς την περιβαλλοντική απόδοση. Θα σας πω πώς μόνωσα το σπίτι μου, με βάση τις εργασίες μου..

Τώρα θέλω να αναφερθώ στα χαρακτηριστικά που είναι εγγενή μόνο στα σπίτια.

1. Εύκολες αναβαθμίσεις. Αυτό σημαίνει ότι ένα σκελετό μπορεί εύκολα να ολοκληρωθεί με οποιονδήποτε αριθμό επιπλέον δωματίων, με αντίστοιχη αλλαγή στη θέση των παραθύρων και των θυρών. Σήμερα λοιπόν σκοπεύω να προσθέσω ένα άλλο δωμάτιο στο τελειωμένο σπίτι μου, το οποίο θα έχει τζάκι και κάτι σαν χειμερινό κήπο. Επιπλέον, αυτό το δωμάτιο θα έχει ξεχωριστή έξοδο στον κήπο. Από τις ολοκληρωμένες ανακατασκευές του τελικού σπιτιού, μπορώ να σημειώσω την αφαίρεση ενός παραθύρου και την εισαγωγή του σε έναν άλλο τοίχο. Έκανα αυτήν την αλλαγή μετά την ολοκλήρωση της κατασκευής, αν και σε αυτό το στάδιο δεν υπήρχε ακόμη τελικό φινίρισμα. Αυτή η επέμβαση με πήρε περίπου 2 ώρες.

2. Και τώρα το κύριο πράγμα που έχω ήδη αναφέρει είναι το χαμηλό κόστος του σπιτιού. Το σπίτι είναι το φθηνότερο σπίτι. Ακόμα κι αν αγοράζετε έτοιμα πάνελ SIP και χρησιμοποιείτε την εργασία τρίτων εργαζομένων, τότε σε αυτήν την περίπτωση το τελικό σπίτι θα σας κοστίσει ενάμισι φορές φθηνότερο από οποιοδήποτε άλλο. Αλλά, εάν έχετε τουλάχιστον τις βασικές δεξιότητες εργασίας με ξύλο, μερικούς μήνες, και αυτό είναι το ποσό που χρειάζεται για να φτιάξετε μόνοι σας ένα σπίτι πλαισίου, δύο βοηθούς και ένα ποσό χρημάτων περίπου 700.000 ρούβλια, τότε είστε ήδη δυνητικός ιδιοκτήτης ενός σπιτιού για μόνιμη κατοικία με έκταση περίπου 100 μ2. Στην πραγματικότητα, έχω ένα τέτοιο σπίτι.

Επομένως, εάν έχετε διαβάσει αυτήν την πρόταση, τουλάχιστον ενδιαφέρεστε και το πολύ, ανυπομονούμε τη μετάβαση του συγγραφέα από το νερό στις λεπτομέρειες..

Επιλογή έργου

Η προετοιμασία ενός έργου, όπως αποδείχθηκε, είναι ένα πολύ σοβαρό ζήτημα. Δεν αρκεί απλώς να σχεδιάσετε ένα σπίτι που σας αρέσει, να κανονίσετε παράθυρα, πόρτες και χωρίσματα. Εκεί ξεκίνησα. Είναι πολύ καλό που ορισμένες αμφιβολίες υπήρχαν διαρκώς, ότι κάτι δεν μου άρεσε ούτε εγώ ούτε η γυναίκα μου. Κατά τη διαδικασία των αλλαγών, λήφθηκαν υπόψη όλες οι αποχρώσεις, το έργο επαναπροσδιορίστηκε, μερικές φορές ριζικά. Στο επόμενο στάδιο, η κατανόηση ήρθε ότι το σπίτι δεν μπορεί να έχει αυθαίρετες διαστάσεις. Πρώτα απ ‘όλα, ούτε καν λόγω τεχνολογικών απαιτήσεων – όπως το μήκος των σεξουαλικών καθυστερήσεων δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από 3,5 μέτρα, εάν δεν διαθέτει ενδιάμεσες υποστηρίξεις που την εμποδίζουν να παίζει κάτω από τα πόδια. Αυτό είναι εύκολο να μετακινηθείτε παρέχοντας θέσεις στήριξης και δοκούς και σχεδιάζοντας τα φέροντα διαμερίσματα στα σωστά μέρη. Το πιο σημαντικό είναι οι αρχικές διαστάσεις των δομικών υλικών. Έτσι, ο σκελετός του πλαισίου είναι φτιαγμένος από ράβδο. Το μήκος της δοκού του κτιρίου είναι 6 μ. Έτσι, όταν σχεδιάζετε ένα σπίτι με διαστάσεις που είναι πολλαπλάσια των 6 μ. Ή ολόκληρα μέρη των 6, δηλαδή 2 μ. Ή 3 μ., Μπορείτε να εξοικονομήσετε πολλά στην αγορά υλικού, καθώς σε αυτήν την περίπτωση υπάρχει ελάχιστο απόβλητο. Επιπλέον, οι διαστάσεις των πλακών OSB είναι 2,44×1,22 μ. Εφιστώ την προσοχή σας – αυτό είναι ένα OSB του αμερικανικού προτύπου. Υπάρχει ένα OSB του ευρωπαϊκού προτύπου – 2,5×1,25 μ. Μπορείτε να τα χρησιμοποιήσετε, μόνο που έκανα όλους τους υπολογισμούς με τους Αμερικανούς, καθώς υπάρχουν λιγότερα απόβλητα από αυτούς. Έτσι, κατά τη σύγκριση των μεγεθών των δοκών και των φύλλων του OSB, και λαμβάνοντας υπόψη το αποτέλεσμα που ελήφθη, καταρτίστηκε το έργο παζλ. Επιπλέον, έγινε αμέσως σαφές πώς να υπολογίσετε την εκτίμηση. Το αποτέλεσμα είναι μια μονοκατοικία με σοφίτα συνολικής επιφάνειας 100 μ2.

Πώς να χτίσετε ένα σπίτι. Εμπειρία αυτο-κατασκευής Ισόγειο. 1 – σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα 50 τ.μ. Μ; 2 – σκάλες στον δεύτερο όροφο. 3 – μπάνιο 5 τ.μ. Μ; 4 – είσοδος 6 τ.μ. Μ; 5 – ανοιχτή βεράντα στο ισόγειο επίπεδο

Πώς να χτίσετε ένα σπίτι. Εμπειρία αυτο-κατασκευής Σοφίτα. 1 – υπνοδωμάτιο 14 τ.μ. Μ; 2 – αίθουσα 17,5 τ.μ. Μ; 3 – μπάνιο 5 τ.μ. Μ

Σε αυτά τα διαγράμματα, έδωσα μόνο γενικές διαστάσεις, χωρίς λεπτομέρειες όπως διαστάσεις παραθύρων, πορτών, υψών οροφής κ.λπ. Επιπλέον, όπου θα περιγράψω πώς κατασκευάζεται το πλαίσιο, θα δοθούν όλες οι απαραίτητες διαστάσεις. Επιπλέον, ανέφερα την κατεύθυνση βορρά-νότου για την ευκολία της σήμανσης των τοίχων – βόρεια, νότια κ.λπ. Όπως μπορείτε να δείτε από τα διαγράμματα, τέτοιες διαστάσεις του σπιτιού σας επιτρέπουν να χρησιμοποιήσετε δοκάρια τυπικού μεγέθους 6 m και κομμάτια 3 και 2 m που δεν δίνουν υπολείμματα. Είναι απαραίτητο να διευκρινιστεί ότι το σπίτι έχει ανοιχτή βεράντα (στο ισόγειο). Η άνοδος από το επίπεδο του εδάφους πραγματοποιείται από τις σκάλες προς αυτό και από εκεί μέσω της πόρτας μπαίνουμε στο σπίτι. Τώρα έχω επεκτείνει τη βεράντα από τα 2 μέτρα που υποδεικνύονται στο διάγραμμα στα 2,5 μέτρα. Όπως είπα, σε σπίτια πλαισίων αυτό δεν είναι πρόβλημα, αν θέλετε, τότε μπορείτε εύκολα να το κάνετε μόνοι σας.

Επιπλέον, η θέση των σκαλοπατιών στον δεύτερο όροφο οφείλεται σε δύο σκέψεις:

• Η ανύψωση πραγματοποιείται στο υψηλότερο τμήμα της κορυφογραμμής οροφής, η οποία δίνει στη δομή ευελιξία.
  • Κάτω από αυτήν τη σκάλα, η ίδια στα δεξιά, πηγαίνει παρόμοια άλλη στο υπόγειο, κρυμμένη πίσω από την πόρτα.

Το παράρτημα κοντά στις σκάλες είναι ένα μικρό γραφείο, από μένα, έως ότου ο δεύτερος όροφος είναι έτοιμος, χρησιμοποιείται ως υπνοδωμάτιο. Είναι απολύτως σαφές ότι εάν εγκαταλείψετε το δάπεδο της σοφίτας, τότε λόγω της σκάλας, το σαλόνι αυξάνεται κατά 2,5 μέτρα. Κατ ‘αρχήν, όχι πολλά, αλλά τι εμποδίζει την αλλαγή του έργου, την εγκατάλειψη της βεράντας υπέρ των κατοίκων και, επομένως, την απόκτηση ενός σπιτιού με έκταση 72 τ.μ. Φαίνεται ότι δεν είναι πολύ, αλλά αν το σκεφτείς στην πόλη είχα ένα διαμέρισμα τριών δωματίων 60 μ2 και αυτό ήταν κάπως αρκετό, τότε μάλλον, για να εξοικονομήσετε χρήματα, ένα τέτοιο βήμα θα ήταν απολύτως δικαιολογημένο. Για λίγο, ένας όροφος ήταν αρκετός για μένα. Προς το παρόν τελειώνω την κατασκευή του δεύτερου.

Ξεχωριστά, μερικές λέξεις στη διάταξη. Αρχικά σχεδιάστηκε να φτιαχτούν δύο δωμάτια με κουζίνα στον πρώτο όροφο. Κουζίνα – στη νοτιοδυτική γωνία και σε ξεχωριστό δωμάτιο περίπου 11 μ2 στη νοτιοανατολική γωνία. Το υπόλοιπο δωμάτιο είναι σαλόνι. Αυτή η διάταξη είναι απολύτως απαραίτητη εάν απομένει μόνο ο πρώτος όροφος. Ωστόσο, ο δεύτερος όροφος, ο οποίος θα φιλοξενήσει την κρεβατοκάμαρα, σας επιτρέπει να ξεφύγετε από τη διαίρεση της περιοχής σε δωμάτια, η οποία, όπως έχει δείξει η πρακτική, είναι πολύ, πολύ καλή, ειδικά για να περάσετε χρόνο μαζί με φίλους, και η κουζίνα, η τραπεζαρία, το σαλόνι και, στην αρχή, το υπνοδωμάτιο είναι αρκετά μπείτε σε ένα μονόκλινο δωμάτιο στο ισόγειο.

Λοιπόν, το έργο έχει εγκριθεί, αρχίζουμε την κατασκευή.

θεμέλιο

Πώς να δημιουργήσετε ένα θεμέλιο για ένα σπίτι-πλαίσιο; Η απάντηση είναι ναι. Μπορεί να είναι ένα ρηχό θεμέλιο λωρίδας, ίσως ένα θεμέλιο από τσιμεντόλιθους (η έκδοσή μου), ή ίσως μια μονολιθική πλάκα οπλισμένου σκυροδέματος κάτω από ολόκληρο το σπίτι (αν και πρέπει να αποχαιρετήσετε το όνειρο ενός υπογείου).

Όταν υπολογίζω το ίδρυμά μου, ήθελα να λάβω υπόψη πολλές αποχρώσεις:

1. Πρέπει να είναι όσο το δυνατόν φθηνότερο.
  2. Πρέπει να κατασκευαστεί το συντομότερο δυνατό.
  3. Πρέπει να υπάρχει υπόγειο κάτω από το σπίτι.

Για την τιμή, θα πω αμέσως ότι τα έτοιμα μπλοκ θεμελίωσης ήταν φθηνότερα από το σκυρόδεμα για την έκχυση ενός παρόμοιου θεμέλιο. Εάν ρίξετε από ένα μείγμα που παρασκευάζεται μόνοι σας, θα είναι φθηνότερο, αλλά ο συγχρονισμός έρχεται σε αντίθεση με τη δεύτερη απαίτηση. Έβαλα τα μπλοκ σε δύο σειρές, σε ένα μαξιλάρι με άμμο και χαλίκι, το οποίο ανέβασε το σπίτι πάνω από το έδαφος σε ύψος 1 μ. Έτσι, πήρα αμέσως ένα υπόγειο. Για να αποφευχθεί η κατάψυξη του υπογείου, αργότερα έπρεπε να μονωθεί. Σε κάθε περίπτωση, ακόμη και λαμβάνοντας υπόψη τη μόνωση, αυτή η επιλογή ήταν η φθηνότερη και πληρούσε όλες τις απαιτήσεις που έθεσα..

Παρεμπιπτόντως, θυμηθείτε, μιλούσα για την επέκταση. Σκοπεύω να το κάνω ακριβώς από αυτήν την πλευρά, δηλαδή στο διάστημα μεταξύ των παραθύρων. Το έργο έχει ήδη μελετηθεί, υπάρχουν λίγα ακόμη να γίνουν.

Στην επόμενη φωτογραφία φαίνεται κοντινό πλάνο του πλίνθου. Παρεμπιπτόντως, το λευκό χρώμα δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται με την πρώτη ματιά. Πρόκειται για μια πολύ λεπτή μόνωση – 3 mm – εφαρμόζεται ως χρώμα και ως προς τις ιδιότητες θερμομόνωσης συγκρίσιμη με 100 mm μόνωσης διογκωμένης πολυστερίνης, και το πιο σημαντικό, εφαρμόζεται όπως πρέπει να είναι για μόνωση έξω και είναι ανθεκτική στις καιρικές συνθήκες.

Όποιο και αν είναι το θεμέλιο που κάνετε, στο τέλος θα πρέπει να έχετε την ακόλουθη εικόνα:

Πώς να χτίσετε ένα σπίτι. Εμπειρία αυτο-κατασκευήςΗ απουσία ενός υπέρθυρου κάτω από τη βεράντα σας επιτρέπει να χρησιμοποιήσετε αυτόν τον χώρο για την αποθήκευση διαφόρων σκευών κήπου

Για τι διατηρούν θέσεις; Μην ξεχνάτε – το σπίτι είναι ξύλινο και τα πατώματα σε αυτό είναι ξύλινα. Με δύο άκρα, οι δοκοί δαπέδου στηρίζονται στην πλεξούδα που βρίσκεται στη βάση. Έτσι, με μήκος υστέρησης 6 m, τα δάπεδα δεν περπατούν κάτω από τα πόδια, είναι απαραίτητο να εξοπλίζονται δοκοί συγκράτησης (οριζόντιες δοκοί που κινούνται κάτω από τις καθυστερήσεις, και βρίσκονται κάθετα σε αυτές), και, σε εύθετο χρόνο, θα πρέπει να βρίσκονται στη συγκράτηση κάθετων πυλώνων. Αυτοί οι πυλώνες φαίνονται στο σχήμα. Έτσι, όταν φτιάχνετε τη βάση για το δάπεδο του πρώτου και, εάν είναι απαραίτητο, για τον δεύτερο όροφο, θα έχετε κάτι τέτοιο:

Πώς να χτίσετε ένα σπίτι. Εμπειρία αυτο-κατασκευής Ισόγειο

Πώς να χτίσετε ένα σπίτι. Εμπειρία αυτο-κατασκευής Σοφίτα

Σημειώνω αμέσως ότι είναι απαραίτητα δύο συστήματα συγκράτησης για την υστέρηση του δεύτερου ορόφου, με βάση την αντοχή. Οι κολώνες συγκράτησης δεν στηρίζονται στο έδαφος, αλλά στα κορμούς του πρώτου ορόφου, γεγονός που καθιστά τη δομή λιγότερο ανθεκτική. Στο μέλλον, οι κάθετες κολόνες στη μέση του δωματίου είναι εύκολο να κτυπηθούν, όπως, για παράδειγμα, το έκανα.

Για το οποίο εφιστώ την προσοχή σας για άλλη μια φορά, το τυπικό μήκος της ξυλείας είναι 6 μ. Οι κάθετοι στύλοι στέκονται ακριβώς κάτω από τη διασταύρωση των 6 μ. Και 3 μ. Της δέσμης συγκράτησης της ξυλείας. Νιώστε το αλάτι των αναφερόμενων μεγεθών. Αλλά περισσότερα για αυτό αργότερα, αλλά τώρα επιστρέφουμε στο ίδρυμα..

Κατά τη διάρκεια της εργασίας σχετικά με τη διαμόρφωσή του, είναι απαραίτητο να προβλεφθούν όλα τα απαραίτητα ανοίγματα για συστήματα υποστήριξης ζωής και να γίνει, εάν είναι απαραίτητο, αποστράγγιση. Επιπλέον, εάν σχεδιάζετε ένα υπόγειο, τότε για να μην δημιουργήσετε προβλήματα για τον εαυτό σας, κάντε το πριν ανεβάσετε το πλαίσιο. Αυτό θα απαιτήσει επιπλέον χρόνο και δεν θα εκπληρώσετε τους υποσχεθέντες 2 μήνες, αλλά θα μειώσει σημαντικά το κόστος εργασίας και το υλικό για την οργάνωση του υπογείου. Αρχικά έχτισα ένα σπίτι και μετά άρχισα να φτιάχνω ένα υπόγειο – αυτό ήταν, ίσως, το μόνο σοβαρό λάθος μου κατά τη διάρκεια της κατασκευής. Σήμερα το υπόγειο στο σπίτι μου είναι σχεδόν έτοιμο, αλλά εδώ με κοστίζει…

Σε γενικές γραμμές, δεν θα περιγράψω λεπτομερώς το έργο για την κατασκευή του ιδρύματος. Αυτό ήταν το μόνο στάδιο όπου έπρεπε να καταφύγω στη βοήθεια φίλων. Εδώ, ίσως, καλύτερα να επωφεληθείτε από την εμπειρία πιο πεπειραμένων ανθρώπων, όπως και εγώ..

Το σπίτι που έχω χτίσει δεν είναι ακόμη έτοιμο, αν και αυτό δεν με εμποδίζει να ζήσω σε αυτό για σχεδόν 5 χρόνια. Το πιο σημαντικό πράγμα είναι η ραχοκοκαλιά, και το κρέας, δηλαδή, το κατάλληλο εσωτερικό, οι επεκτάσεις κ.λπ., θα εμφανίζονται με την πάροδο του χρόνου. Το κύριο πράγμα είναι το σπίτι μου στη γη μου, και αυτό ακριβώς ονειρευόμουν.

Εδώ θα ήθελα να ολοκληρώσω το πρώτο άρθρο. Στη συνέχεια, το πιο ενδιαφέρον πράγμα θα είναι – πόσο υλικό θα χρειαστεί να αγοραστεί, πόσα χρήματα θα πάρει και το πιο σημαντικό, πώς να χτίσετε ένα σπίτι από όλα αυτά. Θα τα πω όλα αυτά στα ακόλουθα άρθρα..

Βαθμολογήστε το άρθρο
( No ratings yet )
Κοινοποίηση σε φίλους
Συμβουλές για οποιοδήποτε θέμα από ειδικούς
Πρόσθεσε ένα σχόλιο

Κάνοντας κλικ στο κουμπί "Υποβολή σχολίου", αποδέχομαι την επεξεργασία προσωπικών δεδομένων και αποδέχομαι την πολιτική απορρήτου